Giżycko można z powodzeniem nazwać stolicą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz stolicą żeglarstwa. Położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno, Niegocin, Tajty i Wojsak.. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych.
Miejsce to jest doskonałe do wypoczynku dla osób lubiących aktywnie spędzać czas i cieszyć się bliskością natury. Poza pięknymi jeziorami i licznymi plażami, Giżycko charakteryzuje się dużą ilością terenów zielonych. Znajdzie tu dla siebie miejsce każdy, kto lubi jeździć na rowerze, pływać żaglówką, kajakiem, rowerem wodnym czy po prostu spacerować po lesie. Dla odważniejszych dostępny jest park linowy o różnym poziomie trudności.
Dla osób, które chcą pozwiedzać Giżycko zapewnia także takie atrakcje. Jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka jest średniowieczny zamek, wzniesiony przez zakon krzyżacki około roku 1341. Obecnie, po odrestaurowaniu stanowi część ekskluzywnego Hotelu St. Bruno.
Warto zwiedzić także Cerkiew pod wezwaniem św. Anny. Świątynia mieści się przy ulicy Warszawskiej 35 w zaadaptowanej na potrzeby liturgii prawosławnej kaplicy ewangelickiej z końca XIX w., rozbudowanej w latach 80. XX w. Budynek jest zabytkiem, uformowanym na planie prostokąta, murowany, otynkowany na szaro, zakończony półkolistą absydą.
W Giżycku można odwiedzić także dwa cmentarze żydowskie, jeden stary, drugo nowy. Stary cmentarz mieści się przy ulicy Warszawskiej i nie jest znana data jego powstania. Nowy znajduje się przy ulicy Smętka. Powstał prawdopodobnie w połowie XIX wieku w związku z wyczerpaniem miejsca na starym cmentarzu.
Do ciekawych miejsc należą także Miłki koło Giżycka, w których znajduje się 9 pod względem wysokości w Polsce Maszt radiowy. Mierzy 327 metrów i został zbudowany w 1998 roku. Wzniesiono go na wzgórzu, nieopodal jeziora Wojnowo.
W okolicy Giżycka w Spytkowie znajduje się Muzeum Indian. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to Muzeum Indian Ameryki Północnej, gdzie w stuletnim kamiennym, mazurskim obiekcie prezentowana jest kolekcja oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, przedmiotów obrzędowych, zabawek. W drugiej plenerowej części można zobaczyć model Indiańskiej Wioski, złożonej z kilku naturalnej wielkości tipi oraz konstrukcji obrzędowych.
W Giżycku odbywa się wiele cyklicznych imprez takich jak Festiwal Piosenki Żeglarskiej, Morskiej Szanty w Giżycku, w amfiteatrze Twierdzy Boyen odbywa się najstarszy w Polsce festiwal kultury hip-hopowej: Mazury Hip-Hop Festiwal.