Twierdza Boyen – perełka turystyczna Giżycka

Twierdza Boyen, zbudowana z czerwonej cegły, położona jest w malowniczym i zacisznym miejscu, na przesmyku między dwoma wielkimi i pięknymi jeziorami mazurskimi – Kisajno i Niegocin. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zabytków Giżycka o wyjątkowych walorach estetycznych. Otoczona parkiem oraz niezwykłą przyrodą ma kształt gwiazdy, co tworzy spektakularny widok, zwłaszcza z perspektywy lotu ptaka.

Choć zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, zachowała się w dobrym stanie aż do dziś. Nadzór sprawowało nad nią Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen, zapewniając opiekę konserwatora zabytków. Dzięki wysiłkom Towarzystwa, teren fortyfikacji został odpowiednio zagospodarowany i udostępniony do zwiedzania.

Zwiedzanie zabytku

Twierdza Boyen to miejsce magiczne. Fascynuje, zachwyca, zapiera dech w piersiach i przyciąga swym niepowtarzalnym urokiem wielu turystów z Polski i zagranicy. Na jej terenie znajdują się liczne ścieżki spacerowe, a zwiedzanie odbywa się po wyznaczonych trasach. Otoczona jest wysokim na około 5 metrów murem kamienno-ceglanym, który rozciąga się na długość około 2,3 kilometra. Do fortyfikacji prowadzą cztery bramy, ozdobione neogotyckimi elementami. Kształt gwiazdy tworzy sześć bastionów, które dostały swe nazwy od imion generała von Boyena oraz symboli jego herbu.

Dawniej na terenie obiektu znajdowały się budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, spichlerze oraz unikatowa stacja gołębi pocztowych. Obecnie to wyjątkowe miejsce staje się coraz większą atrakcją turystyczną i letnim centrum kultury Giżycka.twierdza w giżycku

Galeria sztuki

W odrestaurowanych pomieszczeniach znajduje się Muzeum Twierdzy Boyen. W Galerii Twierdzy można obejrzeć obrazy wybitnych polskich i zagranicznych malarzy, pochodzące z XVI-XVIII wieku, a wśród nich dzieła takich znakomitości, jak Durer, Rembrandt czy Canaletto. Prawdziwą perełką jest zbiór ponad 40 obrazów pędzla Pabla Picassa. W zasobach Galerii znajdują się także grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego. Ostatnią częścią ekspozycji jest „Sztuka z Mazur”, przedstawiająca twórczość miejscowych artystów-pasjonatów.

Zloty motocyklowe

W tym malowniczym miejscu znajduje się klub wielbicieli starych motocykli, założony z inicjatywy młodych mieszkańców Giżycka. Od lat odbywają się tu regularnie letnie i zimowe zloty motocyklowe, cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Punktem kulminacyjnym imprez są parady motocykli z pochodniami.

Klub płetwonurków

Dogodna lokalizacja fortyfikacji pozwala rozwijać oryginalną formę turystyki związaną z nurkowaniem. W murach Twierdzy działa klub płetwonurków. Zrzesza on w swych szeregach specjalistów w takich dziedzinach, jak: fotografia podwodna, archeologia czy konstrukcja oświetlenia. Organizowane są różne imprezy, przyciągające coraz więcej śmiałków, w tym zimowy Międzynarodowy Spływ Twardzieli Memoriał Andrzeja Tarasiewicza.

Koncerty i rekonstrukcje historyczne

Dla wielbicieli muzyki na scenie amfiteatru w okresie letnim organizowane są koncerty, w tym popularny na szeroką skalę Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. Odbywają się tutaj także rekonstrukcje historyczne.

Aby nie stracić nic z atrakcji tego szczególnego miejsca, warto zwiedzać je z przewodnikiem. Miejsce to wygląda uroczo o każdej porze roku.

Autorem zdjęcia jest użytkownik portalu flickr PolandMFA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.